Pradėti rašyti knygą gali būti nelengva užduotis net ir patyrusiems rašytojams. Viso pasakojimo kūrimas, veikėjų vystymas ir skaitytojus įtraukiančio pasaulio kūrimas gali atrodyti neįveikiama užduotis. Vis dėlto, pasirinkęs tinkamą požiūrį, šią kelionę gali pradėti kiekvienas. Taigi, toliau pateikiame keletą praktinių žingsnių, padėsiančių pradėti rašyti knygą.
Apibrėžkite savo tikslą
Prieš pradėdami rašyti, paklauskite savęs, kodėl norite parašyti šį kūrinį. Ar tikitės sudominti, informuoti, įkvėpti ar šviesti? Galbūt tai istorija, kurią jau daugelį metų laikėte mintyse, o gal turite patirties tam tikroje srityje, kuria norėtumėte pasidalyti. Suprasdami savo tikslą, galėsite vadovautis rašymo procesu, aiškiai suvokdami, ko tikitės, kad skaitytojai gaus iš jūsų kūrinio. Be to, tai yra ir motyvacijos atrama, primenanti galutinį tikslą sunkiais rašymo etapais.
Pasirinkite žanrą ir auditoriją
Apsisprendimas dėl žanro yra labai svarbus nustatant knygos toną ir stilių. Pavyzdžiui, romantinio romano struktūra ir stilius gerokai skirsis nuo mokslinės fantastikos trilerio. Pasirinkę žanrą, pagalvokite apie tikslinę auditoriją. Ar rašote jaunimui, vidutinio amžiaus skaitytojams, ar profesionalų auditorijai? Skaitytojų amžiaus, interesų ir poreikių apibrėžimas turės įtakos jūsų tonui, žodynui ir turinio gilumui.
Pradėkite nuo metmenų
Metmenys – tai jūsų knygos planas ir vienas veiksmingiausių būdų organizuoti mintis. Grožinės literatūros atveju tai gali reikšti, kad reikia parengti pagrindinius siužeto taškus, veikėjų arkas ir svarbiausias scenas. Negrožinės literatūros atveju tai gali būti skyrių, potemių ir pagrindinių idėjų sąrašas. Planas padeda susikaupti ir lengviau išlaikyti kryptį, išvengti nereikalingų nukrypimų. Jis neturi būti griežtas; laikykite jį vadovu, kurį galite koreguoti, kai jūsų idėjos vystosi.
Kurkite veikėjus arba pagrindines idėjas
Jei rašote grožinę literatūrą, skirkite laiko personažams kurti. Pagalvokite apie jų istorijas, motyvaciją, silpnybes ir troškimus. Gerai išvystyti personažai skatina istoriją judėti į priekį ir daro ją suprantamą skaitytojams. Rašydami negrožinę literatūrą daugiausia dėmesio skirkite pagrindinėms sąvokoms arba argumentams plėtoti. Kokias pagrindines idėjas norite ištirti ar paaiškinti? Sugalvokite pavyzdžių, anekdotų ar atvejų tyrimų, kurie galėtų paremti šias sąvokas ir padaryti jas patrauklesnes skaitytojams.
Nustatykite mažus, pasiekiamus tikslus
Knygos rašymas yra maratonas, o ne sprintas. Užuot stengęsi ją parašyti visą iš karto, suskaidykite ją į mažesnius, lengvai įveikiamus gabalėlius. Kiekvieną dieną ar savaitę nusistatykite žodžių skaičiaus tikslą, pavyzdžiui, 500-1000 žodžių. Toks laipsniškas požiūris neleis procesui pasijusti slegiančiam ir leis jums daryti nuolatinę pažangą. Neužilgo baigsite vieną skyrių, paskui kitą, kol jūsų knyga įgaus formą.
Susikurkite rutiną
Knygos rašymas reikalauja nuoseklumo. Nuspręskite konkretų laiką ir vietą, kur rašysite kiekvieną dieną. Galbūt geriausiai dirbate ryte prie kavos puodelio, o gal produktyviau dirbate vakare. Rutinos sukūrimas padeda susikurti rašymo įprotį, o tai labai svarbu norint užbaigti knygą. Net ir tomis dienomis, kai neturite įkvėpimo, prisėdimas rašyti tuo pačiu metu gali padėti išlaikyti pagreitį.
Nebijokite neturėti pačio tobuliausio pirmo juodraščio
Jūsų pirmasis juodraštis nebūtinai turi būti tobulas. Tiesą sakant, jis toks dažniausiai ir nebus. Lengva pasinerti į savikritiką, tačiau šiame etape pasistenkite nutildyti savo vidinį redaktorių. Sutelkite dėmesį į tai, kad užrašytumėte savo idėjas, ir leiskite sau laisvai rašyti be vertinimo. Vėliau turėsite laiko pataisyti ir patobulinti. Kol kas atminkite, kad pirmojo juodraščio tikslas – tiesiog suteikti formą jūsų idėjoms.
Anksti ieškokite atsiliepimų
Padarę tam tikrą pažangą, apsvarstykite galimybę pasidalyti keliais skyriais su patikimais draugais, rašytojais arba kritikos grupe. Ankstyvas atsiliepimų gavimas gali suteikti vertingų įžvalgų apie tai, kaip jūsų rašymas atsiliepia kitiems. Tai gali padėti pastebėti sritis, kurias galbūt reikia paaiškinti ar patobulinti. Konstruktyvi kritika gali kelti baimę, tačiau ji yra esminė augimo dalis.
Būkite atsidavę ir kantrūs
Knygos rašymas yra didelis įsipareigojimas, todėl natūralu, kad pakeliui teks susidurti su kliūtimis. Galite susidurti su abejonių savimi ar „rašytojo bloko“ (angl. Writer‘s block) akimirkomis, tačiau svarbiausia – atkaklumas. Prisiminkite, kodėl pradėjote, ir nesustokite stumtis į priekį, net jei pažanga atrodo lėta. Pakeliui švęskite mažas pergales, pavyzdžiui, užbaigtą skyrių ar pasiektą žodžių skaičiaus ribą.
Išvada
Pradėti rašyti knygą gali atrodyti sudėtinga, tačiau imdamiesi mažų, struktūruotų žingsnių galite įgyvendinti savo viziją. Apibrėžkite savo tikslą, suplanuokite struktūrą, nusistatykite pasiekiamus tikslus ir išlikite nuoseklūs. Knygos rašymas – tai kelionė, kuriai reikia atsidavimo, kantrybės ir aistros pasakoti istorijas ar dalytis žiniomis. Atlikite šiuos veiksmus ir būsite pakeliui, kad savo idėjas paverstumėte baigtu rankraščiu. Sėkmingo rašymo!